Bugün Müfide İnselel’i tanıma imkanım oldu. Arkadaşım Emre Kırımtay onun web sitesi adresini verdi. www.mufideinselel.com Onun biyografisini okudum. Biraz hüzünlendim. Babası çok genç, 40′lı yaşlarının başında vefat ediyor. Bir evlilik yapıyor ve eşinden ayrılıyor. Bir kızı var, Sera… Onu kendi başına büyütmeye çalışıyor. Bu hayat hikayesini okuyunca çevremizdeki buna benzer hikayeler aklımıza geliyor. Bu Tatar kızlarına; “siz yalnız değilsiniz, yanınızda biz de varız” diyesiniz geliyor. Ama bizim Tatar kızları güçlüdür, acınılmak hoşlarına gitmez, onlar mücadelecidir, güçlüdür. İşte güçlü bir Tatar kadını daha: Müfide İnselel. Belki sanat yaşamında bugünkü yere gelmesi doğru zamanda doğru yerde olması ve yine Eskişehirli ve söylentilere göre Tatar olan Emel Müftüoğlu sayesinde olur. Onu tanıyınca insan gurur duyuyor.
Helal olsun!
Yolun açık olsun Müfide!

Fasulyeden klibini indirmek sağ tuşla tıklayıp “farklı kaydet” seçeniğini işaretleyiniz.

Müfide İnselel’in resmi sitesinden farklı bir sitedeki biyografiyi paylaşıyorum.

Müfide İnselel

18 Kasım 1965 Eskişehir doğumlu sanatçımızı henüz beş yaşında başladığı konservatuar serüveni onu bu günlere getirmiş. Tiyatrocu bir ailenin minicik kızları kocaman yüreğine engin müzik bilgisini de katarak müthiş bir albüm çıkarmış. Onu sadece müzisyen olarak değil tiyatro tozuna bulanmış biri olarakta tanımlaya biliriz. Tevfik Gelenbe Tiyatrosu, Salih Kalyon Tiyatrosu, İnselel Tiyatrosu tozuna bulanmakla gurur duyduğu sahneler. 1982′de Şan Müzükhol’ünde, Hababam Sınıfı Müzakali’nde oynamış.

Onun ismine çok rastladık bilmeden… Yazdığı sözleri söyleyiverdik bir ağızdan, bestelediği şarkılarını mırıldandık. Tanıdığımız isimlerden, söz ve bestesi Müfide İnselel’e ait bir çok şarkıyı
dinledik. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz…
Funda Arar – “Özledim”, “Aşksız kal”
Zeynep Casalini “Refakatçi”, “Delilik”‘, “Üşüyorum”

Nilgül – “Pış pışla”
Demet Sağıroğlu – “Tabu” ve “Mandalina”
Aşkın Nur Yengi – “Biz hani” adlı şarkıların sözleri – müzikleri

“Bir istanbul Masalı” soundtrack albümünde yer alan Funda Arar’ın söylediği “Kördüğüm”, “Aliye” soundtrack albümde Zeynep Casalini’ den dinlediğimiz ” Bir gün beni özlersen” adlı şarkıların ise sözleri Müfıde inselel imzası taşıyor. Müfide İnselel, ilkleri yaşayacağım dediği yeni albümünde Febyo Taşel’in aranjesiyle şekillenen şarkılarında Müfıde inselel, bizi sözleriyle yine düşündürmeye, melodileriyle neşelendirmeye davet ediyor.

Bu davet karşısında dinleyeceğiniz şarkıların adları ise: “Telaş”, “Ben nerdeyim”, “Be-ce-re-me-dim”, “Fasulyeden”, “Terk ediyorum”, “Git gidebilirsen”, bunaldım”, “Söz veriyorum”, “Tükenmeden alınız”, “yok öyle bi sevgili”, “Vasati 40 çöp”, “Lades”.

Tüm bunların yanı sıra, 14 yaşında Sera isimli bir kızı var. Biyografisine ek olarak kendi ağzından bizlere seslenişi şöle olmuş ; “Tek gailemiz , biyolojik olarak adı konamayan, o dokunulmaz yerlerinizde hoş tatlar bırakmak”

Reklamlar