Bu bayram bir dostumuz içün ayrı bir mana taşıy.
O ilk defa vetanına keldi. Bu bir diasporalı içün balaban bir adım.
“SSCB yıqıldı, endi Qırım’ğa ketmek ne ki?”
Zaten işin manalı tarafı da bu yerde.
Diasporada yaşağan milyonlarca Qırımtatar içinden en azından 1000 kişi vetanını körgen midir dersiniz? 1000 kişi olsa 2000’cisi qayerde?
Qardaşımız Zafer de işte bu azıçıq insan arasında olğan birevi endi.

Zafer’ni milletçi bir bala dep tanıymız. Lakin onun Qırım’ğa birkaç sene sonra degil de şimdi kelgenini tüşünsek, aslında vetan ziyaretinin öyle sıradan bir şey olmağananını körürmüz. Bunda hem özünün ğayreti ve devamlı Qırım’nı tüşündürtken cemiyetnin aktif faaliyeti buna sebep oldu. Yani demek ola ki yerinde turğan içbir şey fayda etmey, “milli areket” areketsiz tüşünülemez.

Milli arekette qorantanın yerini daima hatırlatmamız kerek. Eğer de Zafer qardaşımızının qartbabası milli areketke qoşulmasa edi eralde şimdi Zafer değen bir tanışımız bilem olmayabilirdi, kim bilir? Zafer diğer qardaş balları kibi Qırım’dan pek uzaq qalğan birevi, mesela Çerkez genleri ağır basqan birevi de olup çıqabilirdi.

Şimdi tüşünem de, ballarımıznı, torunlarımıznı milletçi olsunlar dep olarnı nasıl yetiştirmelimiz? Bilemiz ki qaderimiz yetiştireceğimiz KELECEK nesilğe bağlı. Biz nasıl bir dünya, nasıl bir cemiyet, nasıl bir teşkilat, nasıl bir qoranta qurmalımız ki balalarımız ve torunlarımız o dünyanın içine kirğende birer vatansever olup çıqsınlar?

Zafer’nin Qırım’nın Azav betine qısqacıq ziyaretinin sonunda inşallah ondan daha qayırlı qaberler de alırmız.

Hoş keldin Zafer!

Şimdi sayımız +1

Birer birer…

Reklamlar